Jak wybrać baterię kuchenną? Trzy wskazówki!

bateria kuchenna

Wybór baterii kuchennej nie należy do najprostszych. Choć na rynku znajduje się wiele rozwiązań, osoby, które pierwszy raz mają do czynienia z wyborem takiego urządzenia, mogą postrzegać liczne oferty bardziej jako kłopot niż ułatwienie. Ponadto baterie kuchenne bardzo zmieniły się na przestrzeni lat. Jak więc wybrać właściwe rozwiązanie? Oto trzy wskazówki.

Bateria kuchenna – wolnostojąca czy ścienna?

Bateria kuchenna to rodzaj baterii wodociągowej, która służy do zasilania w wodę bieżącą. Podstawowe typy baterii to ścienne oraz wolnostojące. Różnią się między sobą głównie sposobem montażu.

Te pierwsze mocowane są bezpośrednio na ścianie nad zlewem. Ich montaż jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ wymaga przytwierdzenia do powierzchni. Co jednak ważne, w ich przypadku nie trzeba wycinać otworu w blacie czy zlewie, co jest bardzo istotne w przypadku twardych powierzchni, np. wykonanych kamienia. 

Przewidzieć rodzaj baterii warto jeszcze na etapie wykonywania projektu kuchni. Późniejszy montaż baterii ściennej jest możliwy, jednak zdecydowanie trudny. Jeśli już doszło do wykonania kuchni, łatwiejsza do zastosowania będzie bateria kuchenna wolnostojąca. Montuje się ją pionowo przez otwór w zlewozmywaku. Nie jest to skomplikowany proces, jednak wymagający zręczności.

Rodzaj najlepiej wybrać biorąc pod uwagę wspomniany już preferowany rodzaj materiałów wykorzystanych na powierzchnię blatu.

Wysokość baterii ma znaczenie

bateria kuchenna

Bateria kuchenna powinna zostać wybrana, biorąc pod uwagę wiele parametrów, przede wszystkim tych praktycznych, np. wysokość. Standardowo modele mają do 30 cm.

Decyzja powinna zapaść w oparciu o głębokość zlewozmywaka. Jeśli domownikom potrzeba wysokiej baterii, najlepiej wybrać taką z wyciąganą wylewką. Jej wąż będzie sięgał nawet do 150 cm, czym zapewni im maksymalny komfort podczas codziennego zmywania.

Baterie dwuuchwytowe i jednouchwytowe – zalety rozwiązań

Baterie kuchenne dzielą się na dwuuchwytowe i jednouchwytowe. Te pierwsze mają dwa pokrętła, które umożliwiają mieszanie wody i zmianę intensywności strumienia. To rozwiązanie zużywa nieco więcej wody (poświęcanej na czas dostosowywania temperatury), jednak jest wygodniejsze i bardziej komfortowe. Jednouchwytowa bateria kuchenna może być obsługiwana jedną ręką, jest dzięki temu praktyczna i sprawdza się w kuchniach, gdzie liczy się czas.

Pamiętaj, że w razie wątpliwości o pomoc możesz poprosić pracownika sklepu – zarówno tego stacjonarnego, jak i online. Z przyjemnością rozwieją wątpliwości i dostosują produkt do potrzeb całej rodziny.