Jak prawidłowo dobrać baterię umywalkową?

umywalka łazienkowa

Wybór baterii umywalkowej wydaje się banalnie prosty i szybki. Nic bardziej mylnego. Dobór nieodpowiedniego rozwiązania może uprzykrzyć zwykłe czynności życia codziennego. Jakie są najczęściej popełniane błędy?

Wybór nieodpowiedniej długości wylewki


Wylewka to element, poprzez który, woda płynie z kranu do umywalki. Katalog produktów mniej i bardziej renomowanych marek ugina się od propozycji z wariacjami na temat rozmiarów, kształtów i kolorów armatury łazienkowej. Nie inaczej jest w przypadku wyglądu i rozmiarów samej wylewki. Wbrew pozorom jej długość ma znaczenie i to nie tylko wizualne, ale przede wszystkim użytkowe. Wybór baterii umywalkowej zawsze powinien iść w parze z wyborem umywalki.
Przyjmuje się, że wypływająca z wylewki woda powinna trafiać mniej-więcej w środek korka. Jeśli wybierzemy dużą umywalkę nablatową w kształcie koła, w modelu baterii z krótką wylewką może okazać się, że nie zostaje nam zbyt dużo miejsca między rantem umywalki a strumieniem wody. Mycie rąk będzie niewygodne, a chlapiąca z dłoni woda, będzie pryskać na lustro, meble i kafelki.

Zbyt niska lub zbyt wysoka bateria umywalkowa


Baterie mają różną wysokość. W przypadku wysokiej umywalki i niskiej baterii znów może okazać się, że trudno będzie nam wykonywać codzienne czynności pielęgnacyjne, gdyż samo włożenie rąk pod strumień wody, opłukanie twarzy, czy nawet zwykłe zwilżenie szczoteczki do zębów będzie znacząco utrudnione.
Za wysoki model też nie będzie dobrą opcją. Woda lecąca z wyższej wysokości będzie się rozchlapywać na boki. Konieczność wycierania wszystkiego wokoło po każdym użyciu, może skutecznie zniechęcać do korzystania. Dlatego przyjmuje się, że optymalną odległością między wylewką a rantem umywalki jest 15 centymetrów.

Niedopasowanie pod względem wzornictwa

umywalka z baterią

Może nie będzie to miało wielkiego wpływu na użytkowanie, ale dobór różnych typów baterii w jednym pomieszczeniu, będzie razić pod względem estetycznym. Przypuśćmy, że pozostała armatura (np. bateria wannowa, bateria bidetowa) są chromowane, podczas gdy bateria umywalkowa jest w kolorze różowego złota.